warmia warmia youtube facebook

Warsztaty stacjonarne: Lalka motanka – opowiadanie historii o własnej kulturze

Serdecznie zapraszam zainteresowanych nauczycieli na bezpłatne warsztaty stacjonarne: Lalka motanka - opowiadanie historii o własnej kulturze, które odbędą się 10 grudnia 2022 r. (sobota) w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, o godz. 9.00 w sali 105. Planowane zakończenie warsztatów o godz. 12.00.

Spotkanie poprowadzi dr Alicja Joanna Siegień-Matyjewicz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Wydział Nauk Społecznych, Katedra Pedagogiki Ogólnej i Opiekuńczej), która zapozna Państwa ze zróżnicowaniem narodowościowym w Polsce, a przede wszystkim ze starą, słowiańską tradycją tworzenia lalek – talizmanów, mających przynosić pomyślność i wyrażać szacunek do otaczającej jednostkę przyrody. Tworzenie żadanic i motanek to także pewnego rodzaju autoterapia, relaksacja. Owa tradycja wykonywania tych lalek ma już około 5000 lat. W szczątkowej formie przetrwała ona jedynie na terenie Białorusi i Ukrainy. W Polsce zaś odpowiednikiem motanek czy żadanic jest Marzanna. Na warsztatach każdy z Państwa własnoręcznie wykonana także żadanicę.

 Zainteresowanych udziałem w warsztatach proszę o zarejestrowanie się przez formularz zgłoszeniowy nr szkolenia AM-016 w terminie do 5 grudnia 2022 r.

W sprawach organizacyjnych informacji udziela:

Alicja Szarzyńska, tel. kom. 501 602 659, szarzynska@wmodn.olsztyn.pl

Warsztaty dofinansowane są ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Zapraszam!
Alicja Szarzyńska – Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie