Olimpiada Solidarności 2020

  • olimpiada_2020_01
  • olimpiada_2020_02
  • olimpiada_2020_03
  • olimpiada_2020_04
  • olimpiada_2020_05
  • olimpiada_2020_06
  • olimpiada_2020_07
  • olimpiada_2020_08

Już wiadomo, kto zawalczy o zwycięstwo w finale ogólnopolskiego konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”.

17 września 2020 r. w siedzibie Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, 13 uczniów szkół ponadpodstawowych przystąpiło do testów egzaminacyjnych w ramach VII edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”. Egzamin polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy historycznej obejmującej lata 1970-1990.

Katarzyna Szymańska (Zespół Szkół w Lubawie), Wiktoria Skrzypecka (II LO z Oddziałami dwujęzycznymi im. K. Jagiellończyka w Elblągu) oraz Jakub Urawski (II LO z Oddziałami dwujęzycznymi im. K. Jagiellończyka w Elblągu) uzyskali najwyższe wyniki w województwie warmińsko – mazurskim. Etap regionalny Olimpiady Solidarności wyłonił drużynę, która w finale ogólnopolskim zawalczy o zwycięstwo. Nasi laureaci spotkają się w grudniu podczas finału konkursu w Szczecinie. Na zwycięzców Olimpiady Solidarności czekają indeksy uniwersyteckie, stypendia naukowe i atrakcyjne nagrody rzeczowe. W Konkursie biorą udział uczniowie z klas II liceum i III technikum.

Konkurs „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” to największy i najbardziej rozpoznawalny ogólnopolski konkurs historyczny dla uczniów szkół średnich w Polsce. Olimpiada składa się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego finału.

Co roku zgłasza w nim swój udział około 600 szkół z całej Polski. Organizator Fundacja Centrum Solidarności przykłada dużą wagę do rzetelnego opracowania zadań konkursowych starannie wybierając Komisję Konkursową. Podczas każdej kolejnej edycji Olimpiady Solidarności organizator podejmuje działania mające na celu wzbogacenie wiedzy i umiejętności uczestników oraz nauczycieli.

W tym roku dla uczniów poza konkursem, Organizator we współpracy z portalem dzwonek.pl przygotował test w wersji online. Ogólnopolskimi partnerami etapu wojewódzkiego są Instytut Dziedzictwa Solidarności i Centrum Historii Zajezdnia.

Józef Rogowski

Skip to content