28 sierpnia 2021 r. odbyły się warsztaty terenowe „Szlakiem zamków gotyckich”, w których wzięło udział 35 osób, głównie nauczycieli historii. Uczestnicy wraz z przewodnikami zwiedzili zamki krzyżackie w Nidzicy i Działdowie oraz interaktywną wystawę poświęconą Państwu Krzyżackiemu zlokalizowaną w działdowskim ratuszu. Warsztaty zorganizowały Iwona Jóźwiak i Alicja Szarzyńska, a ogromną pomoc okazała także dyrektor biura Stowarzyszenia gmin „Polskie zamki gotyckie” Izabela Narożniak. Zapraszamy do galerii zdjęć z wyprawy.
Zamek w Nidzicy jest wybitnym dziełem budownictwa obronnego Zakonu Krzyżackiego. Ma charakterystyczną wschodnią ścianę z dwiema potężnymi wieżami obronnymi. Dziś w murach zamku mieszczą się m.in. Muzeum Ziemi Nidzickiej czy Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej, pracownia rzeźby czy hotel i restauracja.
Po zamku oprowadził nauczycieli dyrektor Muzeum - Paweł Bukowski. W niebanalnym kostiumie niezwykle ciekawie opowiedział m.in. o samym zamku, historii miasta i uzbrojeniu - uczestnicy poznali m.in. cepy bojowe i morgensztermy. Wśród zamkowych eksponatów znajdują się także narzędzia średniowiecznych tortur czy ubiór doktorów dżumy, bo „czarna śmierć” dotarła także i w te strony.
W Działdowie uczestnicy warsztatów odwiedzili Muzeum Pogranicza. W XIV w. działdowski zamek stanowił centrum sporego okręgu administracyjnego, jakim była prokuratoria, a później wójtostwo. Dziś w odrestaurowanej gotyckiej części zamku prezentowana jest wystawa stała, która opowiada zwiedzającym o historii i osiągnięciach lokalnej społeczności. Tu uczestnicy mogli zobaczyć szereg ciekawych wystaw, np. uzbrojenie rycerza polskiego i krzyżackiego, ale też żołnierzy, którzy na przestrzeni kolejnych stuleci wkraczali na działdowską ziemię, np. żołnierzy 39 Pułku Wielkiej Armii Napoleona czy ubiór polowy żołnierzy Błękitnej Armii gen. Hallera. Możemy tu zobaczyć również eksponaty poświęcone Emilii Sukertowej-Biedrawinie, która z tą ziemią związała się po I wojnie św. i pisząc o sprawie mazurskiej w prasie czy działając w oświacie. Wśród zbiorów możemy zobaczyć także grafiki Hieronima Skurpskiego wykonane metodą akwaforty do fraszek Jana Kochanowskiego.
Z kolei w budynku ratusza Muzeum Pogranicza przygotowano Interaktywną wystawę Państwa Zakonu Krzyżackiego. To prawdziwa gratka zwłaszcza dla młodego odbiorcy. Można tu wejść w interakcję z eksponatami, a to już gwarantuje zupełnie inny poziom poznawania historii - uczniowie na pewno się szybko nie znudzą. Warto wiedzieć, że korzystanie z wystawy jest bezpłatne.
Iwona Jóźwiak,
doradca W-M ODN w Olsztynie
z historii i wiedzy o społeczeństwie