W Ośrodku w grudniu

7 grudnia 2015 r. w Gdańsku dyrektorzy szkół i przedszkoli, członkowie Klubu Aktywnego Dyrektora uczestniczyli w konferencji  „Od kultury nauczania do kultury uczenia się”. Zaproszonymi  gośćmi byli: prof. Joachim Bauer- neurobiolog, lekarz, psychoterapeuta, wykładowca na Uniwersytecie we Fryburgu, dr Margret Rasfeld  - dyrektor Ewangelickiej Szkoły Zintegrowanej w Berlinie, dr Marek Kaczmarzyk  -biolog, dydaktyk oraz dr Marzena Żylińska -  neurodydaktyk.  Problematyka konferencji dotyczyła następujących kwestii: Jaka szkoła odpowiada na nowoczesne potrzeby, rozwija potencjał i skutecznie przygotowuje do życia? Jak powinien wyglądać model edukacji uwzględniający wiedzę o mechanizmach procesu uczenia się, oparty na współpracy, szacunku i dialogu?
Więcej o konferencji w relacja uczestniczki spotkania w najbliższym internetowym wydaniu „Kajetu”
Ewa Nosowicz

9 grudnia 2015 r. 28 osób wzięło udział w ostatnim spotkaniu Seminarium Wychowania Przedszkolnego poświęconemu zagadkom i zgadywankom oraz ich roli w rozwijaniu umiejętności definiowania. Podczas seminarium  stworzono  39 zagadek, których tematykę można by pogrupować w następujący sposób: zagadki o tematyce świątecznej, zimowej, pojazdy, przedmioty użytkowe, osoby ale też cnoty człowieka jak tolerancja i sprawiedliwość.

Bohaterem zagadki stał się też tramwaj, który dla dzieci i nie tylko dla nich stał się dużą atrakcją.
Jeździ po szynach i dzwoni
Choć to nie pociąg
Wolę nim jeździć po mieście z ochotą
Niż chodzić piechotą.
Zapraszam na kolejne spotkanie 13 stycznia 2016 r. o godzinie 16.00, na którym zajmiemy się problemem – Czy wszystko da się policzyć?
Teresa Pupel

9-10 grudnia  W-MODN w Olsztynie Filia w Olecku we współpracy z podmiotami działającymi w obszarze edukacji zorganizował Kongres Małżeństwa i Rodziny oraz XII Forum Wychowawcze Szkół ”Mądrość serca”. W dwudniowym spotkaniu wzięło udział 2400 uczestników.
Spotkanie uświetnił szczególny gość Josha Mc Dowell znany i ceniony na całym świecie amerykański mówca, autor książek z dziedziny wychowania, poradnictwa rodzinnego i apologetyki chrześcijańskiej, inicjator kampanii społecznych.
Josh Mc Dowell od roku 1961 miał ponad 27 000 wykładów do ponad 25 000 000 osób w 129 krajach. Jest autorem lub współautorem 145 książek, wśród nich „Więcej niż cieśla” i „Przewodnik apologetyczny”. Ta ostania została uznana przez World Magazine za jedną z 40 najważniejszych książek dwudziestego wieku i jedną z 13 najważniejszych książek, które wpłynęły na współczesne nauczanie chrześcijańskie. Książki Josha dostępne są w ponad 100 językach. Josh w swoich wystąpieniach podkreślał rolę rodziny i środowiska edukacyjnego oraz piękno miłości i seksualności.
Zapraszamy do obejrzenia informacji o kongresie
Zuzanna Hołubowicz, Małgorzata Burba

13 grudnia zakończyliśmy pięciomiesięczne  szkolenie „Terapia Skoncentrowana na rozwiązania - kurs zaawansowany”. To już druga edycja tego szkolenia realizowana w naszym ośrodku przy współpracy  Centrum Rozwiązań w Toruniu oraz Centrum PSR.
Niezwykłych doświadczeń dostarczyli nam prowadzący zajęcia Jacek Szczepkowski, Artur Lewiński oraz Tomasz Świtek. Minione miesiące i wspólna praca były okazją do wzbogacania naszego warsztatu terapeutycznego, ciągłego odkrywania zasobów podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniach oraz odkrywania mocy spotkania z drugim człowiekiem.
„Pojedynczo jesteśmy tylko kroplami - razem tworzymy ocean"
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu spośród absolwentów naszych szkoleń z zakresu Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach postanowiliśmy kontynuować nasza przygodę z terapią skoncentrowaną na  rozwiązaniach organizując kolejne edycje kursu podstawowego oraz zaawansowanego, a także warsztaty tematyczne.
Zapraszamy wszystkich chętnych pedagogów, psychologów oraz nauczycieli do kontaktu.
Agata Niemier

Skip to content