W Ośrodku w listopadzie

 

8 listopada 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie online z przyrodą: Czyste powietrze, w którym udział wzięło blisko 70 nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych.
Oddychamy powietrzem nie zwracając na nie uwagi, często nawet zapominamy, jak bardzo jest nam ono potrzebne. Dla nas najważniejszy jest tlen. Co by się stało gdyby go zabrakło? Skąd się on bierze? Gdzie powstaje? Jak wygląda jego cząsteczka? - Czy o tym wszystkim można opowiedzieć bajką i scenariuszem zajęć. O tym opowiadały Agata Grzegorczyk-Wosiek (www.agatagrzegorczykwosiek.wordpress.com) i Anna Serwińska (doradca metodyczny w zakresie chemii). Uczestnicy otrzymali materiały edukacyjne (bajkę o czystym powietrzu i scenariusz lekcji) ukryte w QR kodzie.
Alicja Szarzyńska

9 listopada odbyły się kolejne warsztaty poświęcone najsłynniejszemu mieszkańcowi Warmii - Mikołajowi Kopernikowi,  550 - rocznica urodzin Mikołaja Kopernika w edukacji - teatrzyk kamishibai, gra planszowa i inne. Tym razem uczestnicy otrzymali bezpłatny dostęp do autorskich materiałów przygotowanych przez Iwonę Jóźwiak i wydawnictwo „Elset” do pracy z teatrzykiem kamishibai. Wysłuchali także wykładu Iwony Jóźwiak poświęconego astronomowi „Mikołaj Kopernik jakiego nie znamy”. W spotkaniu udział wzięło ponad 70 osób. Kolejne spotkanie, już stacjonarne, zaplanowane jest na początek grudnia, a uczestnicy otrzymają wówczas grę planszową „Na tropie Kopernika”.
Iwona Jóźwiak

10 listopada przypadał Międzynarodowy Dzień Centrów Nauki SPiN Day 2022. W tym dniu w Olsztyńskim Planetarium odbyły się dwa spotkania, w których udział wzięło ponad 250 osób (młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych). Uczestnicy poznali niezwykły instrument, jaki zyskali astronomowie w postaci nowego teleskopu kosmicznego Jamesa Webba. Jakie obiekty można dostrzec przy jego pomocy i jak są odległe, o tym wszystkim opowiadał, podczas projekcji prowadzonej na żywo, doktor hab. Leszek Błaszkiewicz prof. UWM. W hallu planetarium młodzież mogła obejrzeć wystawę prezentującą zdjęcia wykonane przez teleskop Jamesa Webba. W organizację spotkań „Sięgnąć granic Wszechświata” włączyli się pracownicy WMODN w Olsztynie: Alicja Szarzyńska i Leszek Kalinowski.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Alicja Szarzyńska, Leszek Kalinowski

14 listopada odbyło webinarium: Programy edukacyjne WWF Polska, w którym udział wzięło ponad 40 nauczycieli z Warmii i Mazur. Podczas spotkania zaprezentowane zostały działania edukacyjne WWF Polska, ze szczególnym zwróceniem uwagi na temat diety przyjaznej planecie (Program edukacyjny - Dieta przyjazna planecie WWF Polska). Na koniec webinarium odbyła się dyskusja, wymiana doświadczeń w zakresie realizacji programów ekologicznych realizowanych w szkołach.
Alicja Szarzyńska

17 listopada w Szkole Podstawowej w Judzikach w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej odbyły się warsztaty „Dobre nawyki na przyszłość” oraz prezentacja całodniowych imprez związanych z tematyką Celów Zrównoważonego Rozwoju. Uczniowie i nauczyciele przygotowali zajęcia i imprezy szkolne o tematyce ochrony klimatu i pokoju na świecie wykorzystując wyposażenie „Laboratorium Przyszłości”.
Spotkanie z udziałem nauczycieli konsultantów Filii W-M ODN w Olecku oraz nauczycieli i Liderów Edukacji Globalnej odbyło się w ramach sieci współpracy EG i było okazją do wymiany dobrej praktyki w kształtowaniu postaw u uczniów związanych z ochroną naszej Planety.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Jolanta Grędzińska-Kosiorek i Małgorzata Burba

18 listopada w sali projekcyjnej Olsztyńskiego Planetarium odbyło się spotkanie pt. „Tajemnice Wszechświata. Gwizdy: od narodzin do śmierci”, które prowadził Leszek Błaszkiewicz, astronom i popularyzator nauk ścisłych. Olsztyńskie Planetarium zainaugurowało cykl spotkań prezentujących obecną wiedzę o kosmosie i drogi, jakimi ludzkość do tej wiedzy dochodziła. Spotkania odbywają się w Olsztyńskim Planetarium co miesiąc. Kolejne spotkanie już 16 grudnia 2022 o godz. 18.00 na temat: Odległości we Wszechświecie.
Alicja Szarzyńska, Leszek Kalinowski

18 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Olecku w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej odbyły się warsztaty „Działamy dla klimatu! Inspirujące zajęcia dla uczniów z obszaru edukacji klimatycznej”. Uczniowie poznawali zasady segregowania odpadów i wpływ recyklingu na środowisko, zachęceni zostali do działań wspierających ekologiczny system, uwrażliwieni na potrzebę ochrony naszej Planety. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Małgorzata Burba i Jolanta Grędzińska- Kosiorek

18 listopada w Szkole Podstawowej w Pogorzeli odbyło się szkolenie nt. „Innowacje w działaniu szkolnych liderów edukacji na rzecz przyszłości Planety ( TEG 2022/23)”. Nauczyciele wraz z uczniami włączyli się w różne zajęcia, odnoszące się do hasła Tygodnia Edukacji Globalnej „Solidarnie ponad granicami!”, angażując się w ogólnoświatową inicjatywę, która podnosi świadomość i wzywa do zmiany naszego świata.  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Małgorzata Burba i Jolanta Grędzińska- Kosiorek

19 listopada odbyło się podsumowania II edycji konkursu literacko-fotograficznego „Tu jest moja mała ojczyzna" w naszym Ośrodku, a gościem honorowym był profesor Zbigniew Chojnowski.
Literaturoznawca oraz poeta, mówca, wykładowca na UWM, odwiedził nas z prelekcją na temat poezji. Ideą konkursu jest promowanie młodych talentów (literackich, artystycznych), kształtowanie postawy szacunku do małych ojczyzn, troska o przyrodę i piękno najbliższego otoczenia. Koordynatorką działań konkursowych są Katarzyna Pietrzyk (doradca metodyczny ds. nauczania języka polskiego) oraz Alicja Szarzyńska - nauczyciel konsultant ds. edukacji geograficznej i ekologicznej. Sponsorem nagród był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, nauczycielom zdolnych uczniów, a uczniom życzymy powodzenia w dalszej przygodzie z poezją. Zapraszamy do III edycji konkursu „Tu jest moja mała ojczyzna".
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Katarzyna Pietrzyk

19 listopada odbyło się drugie spotkanie w ramach Klubu Pomysłowego Katechety 22. Podczas spotkania ks. Piotr Olechowski podzielił się z nauczycielami doświadczeniem w zakresie pracy dydaktyczno-wychowawczej. Prelegent opowiedział o tworzeniu escape roomu oraz prowadzeniu koła filmowego. Nauczyciele mieli okazję zmierzyć się z escape roomem nt. Św. Jana Pawła II, a także poznać kulisy prowadzenia kanału YuTube „7 metrów nad ziemią”. Ks. Piotr łączy pracę katechetyczną z wielką pasją. Jako licencjonowany pilot dronów „zaraża” swoją pasją uczniów.
Następnie Joanna Bruździak poprowadziła warsztaty wzmacniające aparat mowy oraz prawidłowe oddychanie.
Bożena Osik

23 listopada -W związku z obchodami roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej w Światkach nauczycielki Lidia Wojtera i Paulina Oworuszko przeprowadziły na lekcji języka angielskiego w klasie VIII a projekt edukacyjny. Uczniowie pracowali w programie Book Creator, tworząc komis   o życiu i dziełach astronoma. Przed wykonaniem zadania, przedstawiono sylwetkę Kopernika. Lekcje obserwowała Elżbieta Szymborska – konsultant języków obcych.
Elżbieta Szymborska

24 listopada w Szkole Podstawowej w Hejdyku odbyła się druga część warsztatów: „Edukacja ekologiczna w najbliższej okolicy”, które prowadziła Alicja Szarzyńska. W szkoleniu udział wzięli nauczyciele szkół podstawowych z gminy Pisz. Podczas szkolenia uczestnicy poznali ogólnopolskie i wojewódzkie programy ekologiczne. Małgorzata Ruszczyk, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Hejdyku, zaprezentowała działania, które zostały podjęte w ramach Certyfikatu Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego – Herbarium Mikołaja Kopernika w ogrodzie dydaktycznym.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Alicja Szarzyńska

30 listopada w Warmińsko-Mazurskim Kuratorium Oświaty odbyła się uroczysta gala rozdania certyfikatów, w tym certyfikatu „Szkoła wierna dziedzictwu”. Do konkursu zgłosiło się blisko 90 szkół i przedszkoli województwa warmińsko-mazurskiego. Na wniosek Kapituły 74 z nich zostało nagrodzonych certyfikatem przez Krzysztofa Marka Nowackiego, warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty. Uroczystości uświetniły występy dzieci i młodzieży z SP nr 7 i SP nr 9 w Olsztynie, a także wystawa Instytutu Północnego „Czasopisma polskojęzyczne na Warmii i Mazurach przed rokiem 1945”, która stanęła w holu Urzędu Wojewódzkiego i przez następne tygodnie będzie można ją oglądać.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Iwona Jóźwiak

Skip to content