7 i 21 lutego 2023 r. w ramach współpracy naszego Ośrodka z Multikinem nauczyciele mieli możliwość uczestniczenia w projekcie Akademia filmowa – czyli przedpremierowych seansach filmowych („Filip” oraz ,,Szczęście Mikołajka”). Dodatkowo kina zapewniają wsparcie metodyczne w postaci atrakcyjnych materiałów do wykorzystania z uczniami podczas zajęć (scenariusze lekcji, pakiet ćwiczeń wydanych w formie książeczki). Jest to bardzo wartościowe przedsięwzięcie sieci kin Multikino, które daje możliwość wsparcia szkół w zakresie edukacji filmowej, skierowanej do nauczycieli wszystkich przedmiotów oraz wychowawców. Zapraszamy do udziału w kolejnych seansach. Szczegóły wkrótce. Koordynatorkami Akademii filmowej są: Alicja Szarzyńska i Katarzyna Pietrzyk
Alicja Szarzyńska i Katarzyna Pietrzyk
9 lutego odbył się etap wojewódzki konkursu z języka polskiego dla uczniów szkół podstawowych, organizowanego przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty zleconego W-M ODN w Olsztynie. Etap wojewódzki konkursu przeprowadzone w trzech rejonach Elblągu, Ełku i Olsztynie.
Brało w nim udział 152 uczniów, 62 uzyskało tytuł laureata, a 62 finalisty.
Wojciech Tański - Przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Konkursowej
10 lutego odbył się etap wojewódzki konkursu matematycznego dla uczniów szkół podstawowych, organizowanego przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty zleconego W-M ODN w Olsztynie. Etap wojewódzki konkursu przeprowadzone w trzech rejonach Elblągu, Ełku i Olsztynie.
Brało w nim udział 106 uczniów, 25 uzyskało tytuł laureata, a 62 finalisty.
Henryk Sienkiewicz - Przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Konkursowej
13 lutego odbył się etap wojewódzki konkursu z języka z angielskiego dla uczniów szkół podstawowych, organizowanego przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty zleconego W-M ODN w Olsztynie. Etap wojewódzki konkursu przeprowadzone w trzech rejonach Elblągu, Ełku i Olsztynie.
Brało w nim udział 226 uczniów, 14 uzyskało tytuł laureata, a 166 finalisty.
Elżbieta Szymborska - Przewodnicząca Wojewódzkiej Komisji Konkursowej
13 lutego odbyło się webinarium: Jak uczyć o ekologii z EkoEksperymentarium.pl, w którym udział wzięło ponad 40 nauczycieli. O tym, jak wykorzystać w szkole gamifikację i metodę STEAM do przekazywania dzieciom i młodzieży wiedzy o ekologii mówił menedżer projektu EkoEksperymentarium - Rafał Kupiński z kolektywu Mamy Projekt. EkoEksperymentatrium.pl to kompleksowa, innowacyjna platforma online poświęcona edukacji ekologicznej. Powstała z myślą o tym, by wykorzystując nowoczesne technologie w przystępny i rzetelny sposób uczyć dbałości o środowisko.
Więcej informacji o projekcie https://ekoeksperymentarium.pl/
Alicja Szarzyńska
14 lutego odbył się etap wojewódzki konkursu fizycznego dla uczniów szkół podstawowych, organizowanego przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty zleconego W-M ODN w Olsztynie. Etap wojewódzki konkursu przeprowadzone w trzech rejonach Elblągu, Ełku i Olsztynie.
Brało w nim udział 87 uczniów, 44 uzyskało tytuł laureata, a 35 finalisty.
Leszek Kalinowski - Przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Konkursowej
16-19 lutego odbyło się w Łodynie k. Ustrzyk Dolnych (woj. podkarpackie) robocze spotkanie grupy autorsko-podręcznikowej Fundacji PROSVITA. Pięcioosobowy zespół nauczycieli języka ukraińskiego z Polski pracował wraz grupą autorów z Ukrainy nad podręcznikiem do nauki języka ukraińskiego pod czujnym okiem inicjatorów i organizatorów projektu wydawniczego Krystyny i Marka Syrnyk z Wałcza. Należy wspomnieć, iż w grupie autorsko-podręcznikowej aktywnie pracuje aż troje nauczycieli z województwa warmińsko-mazurskiego: Lubomira Tchórz, doradca metodyczna w zakresie języka ukraińskiego W-M ODN w Olsztynie oraz nauczyciele języka ukraińskiego Katarzyna Dobrzańska i Piotr Tabaka. Efektem wspólnej pracy jest opracowanie Czytanki dla klasy I szkoły podstawowej. Zgodnie z planem podręcznik zostanie złożony jako propozycja wydawnicza do MEiN w czerwcu 2023 r. Będzie to pierwszy od ponad 12 lat podręcznik z przeznaczeniem dla najmłodszych uczniów ukraińskiej mniejszości narodowej w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Lubomira Tchórz
18 lutego, przeddzień urodzin Mikołaja Kopernika, odbyło się webinarium: Gdyby Kopernik miał takie narzędzia – programy i aplikacje w poznawaniu Kosmosu…, w którym udział wzięło blisko 90 nauczycieli z Warmii i Mazur. Webinarium realizowane było w ramach uczczenia 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Spotkanie poprowadziła Magdalena Pilska-Piotrowska z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Podczas spotkania zaprezentowane zostały ciekawe narzędzia, aplikacje pomocne w realizacji treści astronomicznych oraz oferta edukacyjna przygotowana przez OPiOA na temat Mikołaja Kopernika.
Linki do materiałów: https://stellarium-web.org/, https://solarsystem.nasa.gov/, https://www.google.com/intl/pl/earth/,
https://ppp.oeiizk.waw.pl/wp-content/uploads/2022/01/Astronomia-z-komputerem.pdf, https://www.wmbp.olsztyn.pl/index.php/ogloszenia-komunikaty/1231-rok-kopernikowski-harmonogram-dzialan
Alicja Szarzyńska
22 lutego dobyło się spotkanie w Klubie Aktywnego Dyrektora „Jak pomóc dziecku w kryzysie? Interwencja i działania profilaktyczne szkoły/przedszkola w przypadkach przemocy, samobójstw i prób samobójczych”. Spotkanie organizowane było we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Olsztynie. Podinsp. Jolanta Szymulewska-Ozioro z Wydziału Prewencji przedstawiła niepokojące statystyki zdarzeń kryzysowych w naszym województwie, natomiast Ewa Giska, Szefowa Fundacji 36,6 przedstawiła propozycję wspierania dzieci i nauczycieli przez Poradnię Zdrowia Psychicznego Poradnia Latarnia (https://www.facebook.com/PoradniaLatarnia)
W dalszej części wystąpił Dobromir Makowski, autor alternatywnego programu profilaktycznego Dobromir Makowski - RapPedagog RAP-PEDAGOGIA (https://makowskidobromir.pl/) wspierającego działania nauczycieli w obszarze przemocy, agresji i autoagresji.
Ewa Nosowicz
22 lutego w SP 15 odbyły się niepowtarzalne, darmowe, certyfikowane warsztaty dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych pod hasłem mała skala z rozmachem
Warsztaty prowadzili Łukasz Sporny i Piotr Wróblewskia a pomagała w zorganizowaniu warsztatów
Anna Serwińska
25 lutego odbyło się webinarium: Canva dla oświaty. Obsługa programu i tworzenie treści edukacyjnych na przedmiotach przyrodniczych i humanistycznych, w których udział wzięło ponad 50 nauczycieli. Katarzyna Pietrzyk omówiła program Canva i jego możliwości wykorzystania w edukacji; przeprowadziła pokaz tworzenia treści edukacyjnych (plakat, prezentacja, dyplom, karta pracy).
Alicja Szarzyńska, Katarzyna Pietrzyk
27 lutego w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika Szkoła Podstawowa nr 30 im. Marii Zientary- Malewskiej w Olsztynie pod patronatem WMODN zorganizowała ,,Dyktando z Mikołajem Kopernikiem". Pomysł na Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny narodził się już w roku ubiegłym, kiedy nauczyciele mieli za zadanie ułożyć tekst dyktanda z astronomem w roli głównej. Jednymi z laureatów tego konkursu byli Państwo Poloniści: Urszula i Mariusz Milanowie. Ich tekst został wykorzystany w dyktandzie dla uczniów. Gratulujemy udziału wszystkim uczniom i nauczycielom. Oto wyniki dyktanda:
I miejsce SP w Biesalu
II miejsce SP nr 2 w Olsztynie
III miejsce ex aequo SP nr 14 w Olsztynie oraz SP nr 30 w Olsztynie.
Serdecznie gratulujemy. Słowa uznania dla wszystkich uczestników oraz opiekunów, którzy dbają o wysoki poziom niełatwej polskiej ortografii i interpunkcji. Ośrodek reprezentowała Katarzyna Pietrzyk. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Katarzyna Pietrzyk