W Ośrodku w wakacje

29 czerwca i 6 lipca 2021 r. w Filii W-M ODN w Olecku odbyły się warsztaty coachingowe online „Od problemu do rozwiązania”, prowadzone przez Jolantę Grędzińską-Kosiorek coacha-trenera praktyka biznesu.
Głównym celem warsztatów było wsparcie nauczycieli i doradców zawodowych w stosowaniu metod i technik coachingowych oraz praktykowanie wybranych narzędzi w pracy pedagogicznej. Największym zainteresowaniem cieszyła się praca z metaforą, matrycą aktywności oraz dylematem. Uniwersalność poznanych narzędzi pozwoli uczestnikom zastosować je w planowaniu własnego rozwoju osobistego.
Jolanta Grędzińska-Kosiorek

5 lipca oraz 24 sierpnia w czasie wakacji odbyło się interdyscyplinarne szkolenie warsztatowe (w formule online)  pt. "Świat małej ojczyzny". Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z metodą webquestu, która umożliwia realizację projektu przy pomocy narzędzi zdalnych. Webquest jest metodą bazującą na zasobach internetowych, a umieszczony na blogu, daje możliwość nieograniczonego dostępu uczestnikom projektu, bez konieczności pracy stacjonarnej.
Tematyka szkolenia obejmowała zagadnienie "małej ojczyzny", a projekt został zrealizowany na przykładzie warmińskiej małej miejscowości Brąswałd. Link do webquestu oraz do folderu turystycznego o Brąswałdzie. Szkolenie zaprojektowały i przeprowadziły: Katarzyna Pietrzyk oraz Elżbieta Jermacz

18 i 25 sierpnia  w trochę lżejszym tonie, ale jak zawsze fachowo, zajęliśmy się tematem komunikacji interpersonalnej w pracy szkolnej. Podczas warsztatów online „Nie ma wakacji w szkole komunikacji” okazało się, że o sposobie porozumiewania się uczy nas m.in. Jan Sebastian Bach swoją Toccatą i fugą d-moll albo twórca przepisu na pierogi ruskie. Jak to możliwe? Odpowiedź do znalezienia w artykule o tym samym tytule: Kajet nr 128 (2/2021)
Marcin Jaroszewski

24 sierpnia odbyły się wakacyjne  warsztaty plastyczne-Malowane ogrody. Na plenerowych warsztatach panie biorące udział miały możliwość zapoznania się z nową dla nich techniką plastyczną -Tusze alkoholowe. Powstały ciekawe prace, a po spotkaniu twórczym, było ognisko i mały poczęstunek. Super atmosfera i chęć do działania na nowy rok szkolny 2021/2022. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
Barbara Wiśniewska-Sielaszuk

26 sierpnia w Olsztyńskim Planetarium odbyła się konferencja metodyczna dla nauczycieli geografii i fizyki na temat: „Obserwatorium Mikołaja Kopernika. Projekcja dydaktyczna – Wędrówka po gwieździstym niebie. Modelowanie zaćmień Słońca i Księżyca za pomocą tellurium. Doświadczenia fizyczne”.
Dr Jacek Szubiakowski  (dyrektor OPiOA) wyjaśnił uczestnikom do czego służyła Mikołajowi Kopernikowi tablica astronomiczna, omówił zasadę jej działania. Tablica astronomiczna znajduje się w krużganku olsztyńskiego zamku. Uczestnicy poznali także przyrządy astronomiczne Kopernika i do czego służyły (kwadrant słoneczny, astrolabium pierścieniowe – najbardziej złożony instrument dawnej astronomii, przyrząd lub trójkąt paralaktyczny -trikwetrum).
Uczestnicy konferencji mieli również okazję zapoznać się z wystawą „Mikołaj Kopernik na Warmii” przygotowaną przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
Alicja Szarzyńska, Leszek Kalinowski

27 sierpnia odbyły się warsztaty dla nauczycieli historii - Teka edukacyjna „Policja Państwowa 1919-1939”. Udział w zajęciach wzięły 22 osoby, a poprowadzili je dr Marcin Płotek, Dawid Zagził i Iwona Jóźwiak.
Każdy z uczestników otrzymał tekę, czyli przygotowany przez olsztyńską delegaturę IPN oraz pracownika W-M ODN Iwonę Jóźwiak zestaw materiałów dla nauczycieli i uczniów, w tym: scenariusze zajęć, teksty źródłowe, merytoryczne wprowadzenie do tematu, a także bogaty zasób fotografii, wykresów i tabel informacyjnych. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Tekę można pobrać także w formie cyfrowej.
Iwona Jóźwiak

28 sierpnia odbyły się warsztaty terenowe „Szlakiem zamków gotyckich”, w których wzięło udział 35 osób, głównie nauczycieli historii. Uczestnicy wraz z przewodnikami zwiedzili  zamki krzyżackie w Nidzicy i Działdowie oraz interaktywną wystawę poświęconą Państwu Krzyżackiemu zlokalizowaną w działdowskim ratuszu. Warsztaty zorganizowały Iwona Jóźwiak i Alicja Szarzyńska, a ogromną pomoc okazała także dyrektor biura Stowarzyszenia gmin „Polskie zamki gotyckie” Izabela Narożniak. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wyprawy.
Iwona Jóźwiak

Możesz również polubić…

Skip to content