Zdrowa szkoła. O potrzebach uczniów i nauczycieli

Szanowni Państwo,
miasto Gdynia oraz fundacja Dbam o Mój Z@sięg zapraszają nauczycieli, dyrektorów, psychologów i pedagogów szkolnych na konferencję pt. ZDROWA SZKOŁA. O POTRZEBACH UCZNIÓW I NAUCZYCIELI, która odbędzie się 14-15 listopada w PPNT Gdynia. Więcej o konferencji i o tym, co dla Państwa przygotowaliśmy znajduje się na stronie www.kongressoc.pl 

Mamy nadzieję, że osobiste zapoznanie się z działaniami prowadzonymi przez Fundację przełoży się na decyzję o dołączeniu do aktywnego uczestnictwa w programie Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo i realnym współtworzeniu zdrowych społeczności szkolnych, które odpowiadają na najpilniejsze wyzwania dorastania i edukacji w świecie cyfrowym oraz tworzą przestrzeń przyjazną relacjom osobistym. Udział w SOC to między innymi udział w profesjonalnych badaniach naukowych, dostęp do diagnoz szkolnych i materiałów edukacyjnych z zakresu e-uzależnień, higieny cyfrowej i ważności relacji osobistych. SOC to również możliwość udziału w dedykowanych webinariach, konferencjach i kampaniach społecznych realizowanych przez Fundację.

W programie uczestniczy już ponad 2 000 placówek, dla których wartością jest kształtowanie równowagi między korzystaniem z nowych technologii i świadomym tworzeniem realnych więzi poza przestrzenią Internetu. Troszcząc się o ów balans wpływamy pozytywnie na dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny całej społeczności szkolnej. 

Wobec danych o kondycji psychicznej młodzieży w Polsce nie możemy pozostać obojętni, dlatego promujemy podejmowanie aktywnych działań na rzecz zdrowia psychicznego w szkole, nie czekając na równie potrzebne, co odległe zmiany systemowe. A co mówią badania? Poniżej wybrane wyniki:

  • 10% uczniów przyznaje, że w szkole cały czas doświadcza smutku, samotności, przygnębienia, obaw oraz chęci do płaczu,
  • ponad 25% uczniów niezbyt lubi swoją szkołę lub nie lubi jej wcale,
  • prawie 45% uczniów w bardzo dużym lub dużym stopniu odczuwa stres związany z chodzeniem do szkoły, 
  • ponad 30% uczniów powinno być diagnozowanych w kierunku depresji, 
  • prawie 50% dziewcząt ze szkoły ponadpodstawowej odczuwa stany depresyjne, 
  • ponad 20% uczniów uważa, że nie ma w szkole ani jednego nauczyciela, do którego mogą się zwrócić o pomoc w problemach pozaszkolnych,

…dane są alarmujące. Potrzebne jest wspólne, pilne działanie dorosłych w otoczeniu dziecka. Kierunki, propozycji i inspiracje takich działań znajdziecie Państwo na Kongres Zdrowa Szkoła. O potrzebach uczniów i nauczycieli.
Zapraszamy!

Skip to content